Haber

İSTANBUL? 2 YABANCI UYRUKLU KİŞİ HASTANEDE ORGAN NAKLİ İÇİN SAHTE BELGE HAZIRLADI

İSTANBUL’da özel bir hastanenin organ nakli etik kurulu tarafından reddedilen Kosovalı ve Makedonyalı iki kişi, sahte evrak düzenleyerek kendilerini akraba olarak tanıtarak yeniden meclise gitti. Hastane yönetimi belgelerin sahte olabileceğinden şüphelenince polis iki zanlıyı gözaltına aldı.

Böbrek nakli olması gereken Makedon uyruklu AR, Kosovalı DM ile birlikte İstanbul’daki özel bir hastaneye başvurarak böbrek nakli ameliyatı olmak istediğini söyledi. Hastanenin etik kuruluna giren 2 kişi konseyi geçemedi. AR ve DM, mühlet bekledikten sonra tekrar hastaneye başvurdu ancak bu sefer akraba olduklarını belirttiler. Hastanenin istediği belgeleri de teslim eden ikili, organ nakli için randevu talebinde bulundu. Belgeleri inceleyen hastane yönetimi, belgelerin uydurma olabileceğinden şüphelendi. Bunun üzerine AR ve DM’yi görüşmeye çağıran meclis, çelişkili sözleri polise bildirdi.

Konuyla ilgili inceleme başlatan Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleriyle Teyakkuz ekipleri, kendilerini teyze çocukları gibi gösteren AR ve DM’nin sosyal medya üzerinden organ ticaretiyle ilgili oluşturulan bir platform üzerinden görüştüklerini, iki kişinin isteyerek görüştüklerini belirtti. Sahte belgeler gündeme gelen AR ve babası. Makedonya’daki acil servis tarafından hazırlandığını belirledi. K.Ö. Türkiye’de hastane işlemleri için bir araç, hastaneye yapılan baskında gözaltına alındı. Böbrek alıcısı AR, böbrek bağışçısı DM, AR’nin babası ER ve aracı K.Ö. süreç başlatılmıştır. Ayrıca sınır dışı edilmeleri için çalışma başlatıldı.

akcakaleajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu