Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası üyesinden şahin mesaj

BoE Para Politikası Komitesi üyesi Greene, piyasaların artık doğal faiz oranı açıklamasını özümseyemediğini belirterek, enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için borçlanma maliyetlerinin uzun süre yüksek kalması gerektiğini vurguladı.

Ağustos ayında BOE’nin dokuz üyeli Para Politikası Komitesine katılan Greene, enflasyonun yüzde 4,6’ya düştüğünü gösteren son bilgilerin “olumlu gelişmeler” olduğunu söyledi.

Ancak Greene, Tüketici Fiyat Endeksi’nin hizmetler bileşeninde enflasyonun devam edeceğine dair ortaya çıkan kanıtlardan endişe duyduğunu belirterek, ücret artışlarının hâlâ “inanılmaz derecede yüksek” olduğunu söyledi.

“Para politikasının uzun süre daha kısıtlayıcı olması gerekebilir.”

Greene Perşembe günü Bloomberg TV’de yayınlanan bir röportajda, “Uzun vadeli nötr faiz oranının ve doğal işsizlik oranının biraz daha yüksek olabileceği fikri herkesin mücadele edeceği bir şey değil” dedi. Ancak Greene, ortalık sakinleştiğinde bu durumun dünyanın pandemi öncesinden biraz farklı görüneceğinin sinyalini verdiğini belirterek, para politikasının uzun süre daha kısıtlayıcı olmasının gerekebileceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası, 2 Kasım’da yapılan toplantının ardından piyasa beklentileri doğrultusunda siyasi faiz oranını son 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’te sabit tuttu. Karar metninde kısıtlayıcı para politikasının muhtemelen uzun süre devam edeceği öngörülüyordu.

haber-delice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu