Ekonomi

Çin Halk Bankası piyasaya nakit sağladı

Çin Halk Bankası (PBoC), 1 yıllık faiz oranını (politika faizini) sabit tutarken, Orta Vadeli Kredi İmkanı (MLF) ve ters repo işlemleri yoluyla piyasaya büyük ölçüde nakit sağladı.

PBoC tarafından yapılan açıklamada, MLF aracılığıyla bankalara bir yıl vadeli yüzde 2,5 faizle 1 trilyon 450 milyar yuan, 7 gün vadeli yüzde 1,8 faizle bankalara 495 milyar yuan aktarıldığı bildirildi. repo işlemleri yoluyla faiz.

Açıklamada, süreçlerin “bankacılık sistemindeki likiditeyi yeterli seviyede tutmayı”, “vergi ödemesi ve devlet tahvili ihraç takvimi gibi kısa vadeli faktörlerin etkisini dengelemeyi” ve “arzı canlı tutmayı” hedeflediği kaydedildi. baz para biriminin orta ve uzun vadede uygun bir tutarda satılmasıdır”.

MLF, Çin bankalarının taşınır varlıkları karşılığında Merkez Bankası’ndan orta vadeli kredi almalarına olanak tanıyor.

Ters repo işlemlerinde Merkez Bankası, taşınır varlıkları satın alarak daha sonra geri satmak üzere piyasaya nakit aktarmaktadır.

Bankanın bu adımı, gayrimenkul sektöründeki gerileme ve yerel yönetimlerin borçlanma sorunlarının yarattığı baskıya karşı hükümetin ekonomik toparlanmayı teşvik edici para politikalarına yöneleceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu